Zavart a kapu

Svájc még más kategória: 4-0-ra kapott ki az elitkör második fordulójában az U19-es leányválogatott. Török Péter szerint mezőnyben nem volt gond, a kapu előtt azonban bátortalanok voltak Turtóczki Sándor játékosai. A hazai szurkolókat is hiányolta, a lányok nem kaptak segítséget a lelátóról, akik így messzire kerültek az Eb-től.

Nagy-Pál Tamás Svájc ellen folytatta szereplését a szombathelyi Eb-selejtező elitkörben az U19-es leányválogatott. Mindkét csapat döntetlennel kezdte a minitornát, így a tét egyértelműen az volt, melyik válogatott marad harcban a kontinenstornát érő csoportelsőségért.

Kaján Zsanett

Ezúttal Kaján Zsanettnek sem ment  •  Forrás: mlsz.hu

Már a harmadik percben kiderült, hogy Turtóczki Sándor csapatára borzasztóan nehéz feladat vár, ugyanis a vendégek nekiestek a mieinknek és megszerezték a vezetést. Sebaj – gondolhattuk -, hiszen az oroszok ellen is így kezdődött, aztán jött az egyenlítés. Ezúttal azonban elmaradt, helyette a svájciak a 27. percben megduplázták előnyüket. A magyar lányok közben helyzetekig sem jutottak el, nem úgy a vendégek, akik a szünet előtt pontot tettek a találkozó végére (0-3).

A szövetség korábbi főtitkárával, Török Péterrel néztük a mérkőzést, aki nem értette: miért fogyott el a lányok tudománya az ellenfél 16-osán belül? „A pálya közepén kimondottan ügyes dolgokat csináltak. Hátul azonban nem voltak elég masszívak, az ellenfél kapuja előtt pedig elbátortalanodtak. Nem tudták, hova kell tenni a labdát, el sem találták a kaput. Miközben olyan gólokat kaptak, amilyeneket nem lett volna szabad. Például amikor a svájci a szögletzászlótól az ötösig futott a labdával, majd a belőtte. Ilyen nem történhet meg.”

A játék képe a fordulás után sem változott, Svájc még egyszer betalál, így 4-0-s vereség lett a vége. „Hiányzott az önbizalom, ami nélkül nem lehetsz futballista. A kapu előtt azt keresték a lányok, hogyan szabadulhatnának a labdától. A svájciak pedig minden lehetőségre lecsaptak. Élesebbek voltak. Hiába vettük fel velük a versenyt a játék több elemében is . Egyszerűen nem értem: amit meg mernek csinálni a középpályán, azt a tizenhatoson belül miért nem?”

A szakembernek nemcsak emiatt volt hiányérzete, hanem, hogy a lányok egyáltalán nem élvezhették a hazai pálya előnyét. „Egyetlen Hajrá, magyarok! sem hangzott el a lelátóról, miközben vagy tucatnyi svájci dobolt és éltette a csapatát. A mi időnkben ilyenkor diákokat vezényeltek a pályára. Sokat segíthetett volna a lányoknak, ha van hangulat is a meccsen.”

U19-es leány kapu

A kapu előtt elfogyott a tudomány  •  Forrás: mlsz.hu

„Sajnos, az első mérkőzést nem sikerült teljesen kipihenniük a lányoknak – ezek már a szövetségi edző szavai az mlsz.hu-nak. – A csapatunk nincs hozzászokva ahhoz, hogy három nap alatt két ilyen színvonalú meccset játsszon, amiatt megszorítani sem tudtuk ellenfelünket. Ráadásul a kezdeti bizonytalanságunkat könyörtelenül kihasználták. A második bekapott gól elkerülhető lett volna, és meg is pecsételte a sorsunkat: kétgólos hátrányban futottunk az eredmény után, kinyíltunk, és az további lehetőségeket hozott az ellenfélnek. Svájc válogatottja nagyobb játékerőt képvisel a mienknél, így a maximumot kellett volna kihoznunk magunkból ahhoz, hogy felvegyük velük a versenyt. Ez ma nem sikerült. Norvégia ellen remélhetőleg sokat számít a plusz egy pihenőnap, frissebb lesz a játékunk, és sikerül megszorítanunk őket.”

A csoport másik mérkőzésén a norvégok 1-0-ra legyőzték az oroszokat. A magyar csapatnak ezzel maradt még esélye a továbbjutásra, de minimális. A csoportgyőzelemhez először is jelentős, legalább négy-ötgólos különbséggel kellene legyőzni Norvégiát, emellett szorítani Oroszország győzelméért Svájc ellen. Ennél egy fokkal reálisabb a legjobb csoportmásodikként való továbbjutás, de a gólkülönbségen ahhoz is sokat kell javítani vasárnap.