A prevenció jelentősége még mindig nem elég nagy!

Varró Tina, a Maximum Performance Sportrehabilitációs részlegének vezetője mesélt arról, csapatuk mivel foglalkozik, és hogy a megelőzést sok sportoló még mindig nem veszi annyira komolyan, mint kellene.

Ma már elismerten a sportteljesítmény kiemelten fontos eleme a megfelelő regeneráció és a rehabilitáció, amely sok esetben ma már a profi sportolók programjának része. Megnövekedett szerepét jól jelzi, hogy számos sportvállalkozás ma már kiemelten foglalkozik ezzel.

„A fő csapás, amin haladunk, egyrészt a sportsérülések kezelése, az akut ellátástól egészen a versenyzők sportba történő visszaintegrálásáig, másrészt a sérülések megelőzése, és a kockázati tényező lecsökkentése érdekében egyénre szabott programot írunk elő mindenkinek” – mondta a Magyar Edzők Társaságának (MET) Varró Tina, a Maximum Performance Sportrehabilitációs részlegének vezetője, gyógytornásza és manuálterapeutája.

Három gyógytornász, négy erőnléti edző, és egy masszőr dolgozik náluk együtt szoros együttműködésben, egymás munkáját segítve. Csapaként tudnak működni, mindenki hozzá tudja tenni maga részét, és a minél nagyobb hatékonyság érdekében folyamatosan képzik tovább magukat, a nemzetközi irányelvek szerint.

„A rehabilitáció szerepe az elmúlt években sokat nőt, de a tapasztalat szerint még mindig kevesen tudják, hogy gyakorlatilag a sérülés pillanatától kell elkezdeni. A sérülés utáni pihengetéssel értékes napokat veszíthetnek a sportolók, amit később nehéz lesz behozni – folytatta Varró Tina. – Ahogy látom, sajnos a prevenció jelentőse még mindig nem elég nagy, az arány még kicsi, ami szívfájdalmam. A rizikó csökkentése ugyanis önmagban kevés. Van egy réteg, amely komolyan veszi, de sokan még mindig nem tulajdonítanak nagy jelentőséget ennek, és nem is tudják, hogyan kell jól végezni.”

Hozzátette, hogy bár vannak sérüléstípusok, ahol az idő lerövidíthető, és persze ez is fontos szempont, hiszen egy élsportoló számára nem mindegy, mikor edzhet és versenyezhet újra, de a legfontosabb szempont az, hogy mindent megtegyenek a legnagyobb mértékű gyógyulás érdekében, hogy a sportoló a legjobb terhelhetőségi állapotban térhessen vissza a sportpályára.

Alapvetően élsportolókkal foglalkoznak, ugyanakkor nyitottak az amatőrök felé is, az elmúlt időszakban ugyanis annyira komoly lett az amatőr sport, hogy ők is hatalmas terhelést kaphatnak, ami esetükben is kiemeltté teszi a regeneráció és rehabilitáció fontosságát.

De minden esetben a legfontosabb talán a rendszerben való gondolkodás, hogy ne ömlesztve kínáljanak lehetőséget a sportolóknak, hanem pontosan tudják, mikor mit kell megcsinálniuk, hogy könnyebben eligazodjanak a rehabilitáció időnkét labirintusnak tűnő módszerei között.

(Magyar Edzők Társasága / Vincze Szabolcs)