Ász a dámák között

Tetszetős listára iratkozott fel US Open-győzelmével a 17 éves Gálfi Dalma, hiszen korábbi világelső is kikerült már az elmúlt húsz év New York-i teniszhercegnői közül. A felnőtt elitbe azonban rögös út vezet, még akkor is, ha olyan korábbi kiváló magyar teniszezők, mint Temesvári Andrea, Szávay Ágnes és Kapros Anikó szerint is a korosztályos világelső kezében a lehetőség.

reb Ha Gálfi Dalma tehetné, valószínűleg gondolkodás nélkül a pályán kívül kissé nagyképű, az orrát magasan hordó fehérorosz Viktorija Azarenka példáját követné. Szávay Ágnes korábbi párostársa ugyanis az egyetlen az elmúlt húsz év junior US Open-győztesei közül, aki a világelsőségig jutott. Ugyanakkor mellékelt összeállításunkból kiderül, a nyertesek legtöbbje meg sem állt a legjobb ötvenig a világranglistán. S mielőtt legyintenénk, nem árt leszögezni: az egyik legnépszerűbb, legnézettebb, mesés kereseti összegekkel kecsegtető és óriási konkurenciát felvonultató sportágban ez jelentős siker.

galfi_dalma_us_siker

A győzelem pillanata

„Eljutni a legjobb ötven vagy száz versenyző közé remek teljesítmény – szögezi le Kapros Anikó, aki 2000-ben nyert Australian Opent a juniorkategóriában, s a 44. helyig menetelt a profik között. – Legyen szó korosztályos vagy felnőtt Grand Slam-ről, a legjobbak versenyeznek, és mindenki győzni akar. Éppen ezért Dalma hatalmas tettet hajtott végre azzal, hogy győzött. Ez kapukat nyithat ki a számára, szabadkártyákat kaphat, szponzorok kereshetik fel, de talán a legnagyobb segítség, hogy önbizalmat ad neki.”

Hitet, de nem önhittséget. A magyar teniszéletben sem kell messzire menni a példáért, hogy lássuk: a korosztályos sikerektől „elszállt” sportolónak nem vezet út a legjobbakhoz. Az öt éve a fiúk között Wimbledonban diadalmaskodó Fucsovics Márton nem azt a pályaívet futja, amit vizionáltak neki, s ebben jelentős szerepet játszott, hogy a teniszpálya mellett egy időre az éjszakai életet is uralta.

„Óriási teljesítmény, hogy a legnagyobb teniszversenyek egyikén két magyar is az elődöntőbe jutott a juniorok között – mondta Siklós Erik, a Magyar Olimpiai Bizottság marketing és kommunikációs igazgatója, aki szakíróként ott volt a New York-i Grand Slam-tornán. – A US Open hajrájában mindenki a felnőttekkel van elfoglalva, de a Dalma győzelmét követő sajtótájékoztatón azért ült öt-hat újságíró, és ugyanúgy kíváncsi volt rá, mint a klasszisokra. A sikere nem jelentett meglepetést, hiszen második kiemeltként vágott neki a viadalnak. A Francesca di Lorenzo elleni elődöntőt látva sokan kérdezgették, hogy ez juniormeccs? Azaz Dalma tudásban nagyon közel van a felnőttekhez. Ha pedig Stollár Fanny szereplésére vagy Bondár Anna nemrég szerzett U18-as Európa-bajnoki címére gondolunk, elmondható, hogy talán sosem büszkélkedhettünk egyszerre ennyi tehetséges magyar teniszezővel.

„Remélem, hogy ott van Dalma körül az a csapat, amely a lelkére is figyel, hiszen ilyen fiatalon elképesztő nehéz kezelni az ekkora sikert – teszi hozzá már Szávay Ágnes, aki 2005-ben a Roland Garros korosztályos versenyén bizonyult a legjobbnak, s talán csak a sérülések akadályozták meg abban, hogy a 13. helynél is előrébb jusson a felnőtt-világranglistán. – Remélem, hogy az eredmény pozitív energiákat meg plusz kitartást ad Dalmának, és segít neki átlépni a juniorból a felnőttmezőnybe. Szívből kívánom, hogy a mostanihoz hasonló tornagyőzelmeket élhessen át a felnőttek között is!”

A 17 éves Gálfit ismerve szinte elképzelhetetlen, hogy hirtelen elszaladna vele a ló, ráadásul sportpszichológus, továbbá két edző, Barátosi Levente és a sportág hazai nagyasszonya, a korábbi világranglista-hetedik Temesvári Andrea is foglalkozik vele.

galfi_dalma_us_siker01

Boldog bajnok

„Átéltem, amit ő, tudom, mire kell figyelni, és segítek neki, amiben csak lehet, hiszen szó szerint a kezében van a jövő – mondja Temesvári. – Most valamivel több, mint egy hetet tölt itthon Dalma, mielőtt Ausztráliába utazna felnőttversenyre. Óriási médiaérdeklődés fogadta, de a sajtótájékoztatót leszámítva összesen egy tévés felkérésnek teszünk eleget, és nem azért, mert nagyképűek lennénk vagy bárkit meg akarnánk sérteni, egyszerűen arról van szó, hogy az ünneplés nem mehet a munka rovására.”

A fiatal játékos – az edzők és a Dalmát figyelő szakemberek szerint is – olyan adogatással és fonákkal büszkélkedhet, amellyel a legjobbak közé kerülhet, ráadásul fejben is nagyon „ott van”. Kapros úgy látja, Dalma, valamint a kettős wimbledoni páros győzelme után New Yorkban szintén remeklő, egyesben elődöntős Stollár Fanny egyaránt a legjobb tíz közé juthat, míg Temesvári egyenesen kijelentette: akkor lenne boldog, ha Gálfi felülmúlná őt, azaz az első hatig masírozna.

A tanítvány szerénységére jellemző, hogy az év végére még csak a legjobb háromszázat tűzte ki célul, míg az álmait firtató kérdésre is „csupán” a top 100-ba jutást említette. „Pontosan tudom, hogy mentálisan és minden területen rengeteget kell fejlődnöm – szögezi le Gálfi. – Kemény munka vár rám, de készen állok, mert a legjobbak közé akarok jutni.”

Akinek Martina Navratilova, Boris Becker és Stefan Edberg is gratulált a US Open-győzelmet követően, az joggal reménykedhet a felnőttsikerekben.

Győztes társaság
Az elmúlt húsz év junior győztesei a US Open leány egyesében (zárójelben a legjobb helyezés a felnőtt-világranglistán)
1995: Tara Snyder (amerikai, 33.)
1996: Mirjana Lucic (horvát, 32.)
1997: Cara Black (zimbabwei, 31.)
1998: Jelena Dokic (ausztrál, 4.)
1999: Lina Krasznorotszkaja (orosz, 25.)
2000: Maria Salerni (argentin, 65.)
2001: Marion Bartoli (francia, 7.)
2002: Marija Kirilenko (orosz, 10.)
2003: Kirsten Flipkens (belga, 13.)
2004: Michaëlla Krajicek (holland, 30.)
2005: Viktorija Azarenka (fehérorosz, 1.)
2006: Anasztaszija Pavljucsenkova (orosz, 13.)
2007: Kristina Kucová (szlovák, 103.)
2008: Coco Vandeweghe (amerikai, 32.)
2009: Heather Watson (brit, 38.)
2010: Darja Gavrilova (orosz, 36.)
2011: Grace Min (amerikai, 97.)
2012: Samantha Crawford (amerikai, 217.)
2013: Ana Konjuh (horvát, 55.)
2014: Marie Bouzková (cseh, 335.)
2015: Gálfi Dalma (436.)

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS