Brutális költekezésbe kezdhet a Manchester United, Lipcséből igazolt a Liverpool – külföldi körkép

Hivatalos: Újabb döntést hoztak a foci egyik legfontosabb szabályáról

ANGLIA

Manchester City: Készen állnak arra, hogy 100 millió fontos ajánlatot tegyenek az Aston Villában játszó Jack Grealishért. Az angol válogatott szélső Guardiola egyik legfőbb kiszemeltje, ami nem is csoda, hiszen a birminghamiek húzóembere volt az előző idényben, 6 gól és 12 gólpassz fűződött a nevéhez. (Daily Mail)

“Maradok a Manchester Citynél. Ebben biztos vagyok, teljesen mindegy, mi történik holnap. Az, hogy megnyerjük vagy elveszítjük a döntőt, nem változtat a jövőmön” – jelentette ki Josep Guardiola menedzser a szombati BL-döntőt felvezető sajtótájékoztatón.

Manchester United: Brutális költekezésbe kezdhet nyáron a klub, sajtóhírek szerint nagyjából 300 millió fontot költhetnek erősítésekre. A The Guardian úgy tudja, hogy Solksjaernak négy fő kiszemeltje van: Jadon Sancho (Borussia Dortmund), Harry Kane (Tottenham), Declan Rice (West Ham) és Pau Torres (Villarreal).

Az elveszített Európa Liga-döntő ellenére hároméves szerződést tehetnek Ole Gunnar Solksjaer orra alá. A norvég két és fél évvel ezelőtt vette át az irányítást José Mourinho menesztését követően, trófeát még nem nyert, ám az előző idényben a második helyen végzett az MU a bajnokságban, ez pedig elnyerte a vezetők tetszését. (The Telegraph)

Chelsea: A londoni klub képviselői állítólag tárgyaltak Romelu Lukaku ügynökével a belga támadó esetleges visszatéréséről. A Transfermarkt által 100 millió euróra taksált csatár 44 tétmeccsen 30 góllal és 10 gólpasszal zárta az előző idényt, így érthető, hogy az Inter nem igazán akar lemondani róla. (HLN)

Liverpool: Megkezdték a tárgyalásokat az AC Milan egyik legjobbjával, a török Hakan Calhanogluval, akinek a szerződése június végén lejár, így szabadon igazolhatóvá válik. (Calciomercato)

A Liverpool labdarúgócsapatánál folytatja pályafutását Ibrahima Konate, az RB Leipzig játékosa. Az angol klub pénteki tájékoztatása szerint a francia középhátvéd július elsején csatlakozik a csapathoz. A Liverpool a szerződés részleteit nem közölte, ahogy azt sem, mennyit fizetett a német bajnokság ezüstérmesének, brit lapok viszont úgy tudják, hogy Konate lipcsei szerződésében 41 millió euróban határozták meg a kivásárlási árat. A 22 éves játékos jelenleg a francia U21-es válogatottal készül a korosztályos Európa-bajnokság hétfőn rajtoló kieséses szakaszára. A Liverpool a legutóbbi szezonban nem tudta megvédeni bajnoki címét, nem utolsósorban azért, mert a védelme gyenge lábakon állt, miután Virgil van Dijk és Joe Gomez is súlyosan megsérült. Konate 2017-től szerepelt a Gulácsi Pétert, Willi Orbánt és Szoboszlai Dominikot is foglalkoztató Leipzigben. (MTI)

Tottenham: Rebrov eddigi legnevesebb kérője a Premier League élcsapata – sajtóhír

Aston Villa: Bejelentették Ahmed Elmohamady, Neil Taylor és Tom Heaton távozását is. Mindhárom játékos szerződése lejár június végén, és nem hosszabbít velük a birminghami klub.

SPANYOLORSZÁG

Atlético Madrid: A Manchester United és a Bayern München után a Juventus is bejelentkezett Saúl Niguezért. A 19-szeres spanyol válogatott középpályást nem lesz egyszerű megszerezni, hiszen a szerződése 2026 nyaráig szól, piaci értékét pedig 55 millió euróra becsüli a Transfermarkt. (Marca)

Real Madrid: A Real Madrid hivatalos oldalán jelentette be, hogy a Bayern Münchentől 13 év után távozó David Alaba a Real Madridnál folytatja pályafutását.

Barcelona: Tavaly augusztusi kinevezésekor kétéves szerződést írt alá Ronald Koeman vezetőedző, így ha meg akar válni tőle a vezetőség, 12 millió eurót kell fizetni a holland szakembernek. (RAC1)

Granada: Diego Martínez Penas távozott a spanyol labdarúgó-bajnokságban szereplő Granada vezetőedzői posztjáról. Martínez három idényen keresztül irányította a Granadát, amelyet feljuttatott az élvonalba, ahol előbb hetedik, majd kilencedik lett. A Király Kupában tavaly az elődöntőig, az Európa-ligában idén a negyeddöntőig jutott a csapattal. A klub közleménye szerint mindent megtettek, hogy a továbbiakban is Diego Martínez irányítsa az együttest, de ő a távozás mellett döntött. (MTI)

OLASZORSZÁG

Juventus: Ennyi volt, távozott a kispadról Andrea Pirlo – Allegri az utódja

A hírek szerint Allegri kinevezésével alighanem végképp eldőlt, hogy Cristiano Ronaldo nem marad Torinóban. Állítólag a portugál már megkérte ügynökét, Jorge Mendest, hogy kezdeményezzen tárgyalásokat a Paris Saint-Germainnel, de felmerült annak a lehetősége is, hogy CR visszatérjen a Manchester Unitedhez. Sőt, az AS Roma új vezetőedzője, José Mourinho is szeretne lecsapni honfitársára (Gazzetta dello Sport)

Lazio: Simone Inzaghi távozik az olasz labdarúgó-bajnokságban szereplő SS Lazio vezetőedzői posztjáról. “Június 30-án véget ér csodálatos kalandom a Lazióval. Köszönetet mondok a klubnak, az elnöknek, a játékosoknak és a szurkolóknak, akik végigkísérték ezt a nagyszerű 22 évet, amit játékosként és edzőként itt töltöttem. Együtt harcoltunk és együtt nyertünk. Ezek a színek örökre a szívemben maradnak: a kék és a fehér mindig a lelkem része lesz” – nyilatkozta Inzaghi. A korábbi válogatott csatár 1999 és 2010 között erősítette a római csapatot, amellyel bajnok, háromszoros Olasz Kupa-győztes és UEFA Kupa-győztes volt. Edzőként előbb az utánpótlásban dolgozott, a felnőtt csapatot 2016 óta irányította. Az Olasz Kupát 2019-ben, a Szuperkupát 2017-ben és 2019-ben nyerték meg, és 2020-ban, 13 év után, ismét bejutottak a Bajnokok Ligája csoportkörébe, sőt onnan is továbbléptek a nyolcaddöntőbe. A Sky Italia beszámolója szerint Inzaghi szerdán tárgyalt Claudio Lotito klubelnökkel, szóbeli megállapodást kötöttek a szerződése meghosszabbításáról, ám nem sokkal később meggondolta magát, mert elcsábította a bajnoki címvédő Internazionale, ahol ő lesz Antonio Conte utódja a vezetőedzői poszton. A milánói szerződése két évre szól majd, szezononként 4 millió eurót fog keresni, és a kinevezését pénteken (ma) jelentik be. (MTI)

Torino: A horvát Ivan Juric – az olasz sajtó korábbi híreinek megfelelően – a Torino labdarúgócsapatának vezetőedzője lett. A Torino pénteken erősítette meg a 45 éves szakember érkezését a klub honlapján, ahol azt is közölte, hogy három évre szóló megállapodást kötött vele. Juric délelőtt mondott le előző állomáshelyén, a szintén élvonalbeli Hellas Veronánál. Irányításával a Verona a tizedik helyen zárta az előző idényt, míg a Torino a 17. helyen végzett a Serie A legutóbbi szezonjában. (MTI)

Serie B: A Venezia FC 19 év után visszajutott az olasz labdarúgó-bajnokság élvonalába. A velencei együttes vasárnap 1-0-ra megnyerte az AS Cittadella otthonában az osztályozó döntőjének első mérkőzését. A csütörtök esti visszavágón a vendégek szereztek vezetést, ráadásul a Venezia a 35. percben emberhátrányba került, mivel Pasquale Mazzocchi egy percen belül két sárga lapot kapott. Végül Riccardo Bocalon a 94. percben kiegyenlített, és az 1-1-es végeredmény a házigazdáknak kedvezett. Az 1907-ben alapított, és többször újjászervezett klub korábban 13 szezont töltött az élvonalban, ahonnan legutóbb 2002-ben esett ki. Azóta többször is csődbe ment, és megjárta a negyedosztályt is, 2015 szeptemberében azonban egy amerikai befektetői csoport kezébe került. Az új tulajdonos, Duncan Niederauer, a New York-i tőzsde volt vezérigazgatója ismét felvirágoztatta a csapatot, amely Paolo Zanetti vezetőedző irányításával, döntő többségében helyi kötődésű játékosokkal visszakerült a Serie A-ba. Korábban az Empoli és a Salernitana biztosította feljutását az élvonalba, ahonnan a Parma, a Benevento és a Crotone esett ki. (MTI)

NÉMETORSZÁG

Borussia Dortmund: “Még több évig, 2024-ig szól itt a szerződésem Dortmundban, ezt pedig tiszteletben tartom” – a norvég Erling Haaland egyelőre nem akar klubot váltani (Viaplay)

VILÁGFOCI

Koronavírus-járvány: A koronavírus-járvány miatt csökkent Európa legjelentősebb labdarúgóklubjainak vállalati értéke a KPMG Football Benchmark éves értékbecslési jelentése szerint.

A KPMG pénteki sajtóközleménye szerint a Real Madrid sorozatban harmadszor őrizte meg pozícióját a legértékesebb európai futballklubok rangsorának élén, megelőzve az FC Barcelonát és a Manchester Unitedet, a katalán és az angol együttes azonban helyet cserélt egymással.

A Paris Saint-Germain a nyolcadik helyre lépett előre, megelőzve a Tottenham Hotspurt, míg a Juventus visszatért az első tízbe az Arsenal kiszorításával, amely hat helyet veszített a rangsor első, 2016-os kiadása óta. Az idei, 32-es listán új szereplő az Atalanta, az Olympique Marseille és a Fenerbahce, míg a West Ham United, az Athletic Bilbao és a Besiktas kiesett az elitből.

Az évek óta tartó folyamatos növekedés után a 32 élklub összesített vállalati értéke 6,1 milliárd euróval, 15 százalékkal csökkent az előző évhez képest, és jelenleg 33,6 milliárd eurót tesz ki, ami alig magasabb a 2018-as értéknél.

A világjárvány a legnagyobb mértékben a közvetítési és a meccsnapi bevételekre volt hatással, míg a kereskedelmi bevételek enyhén növekedtek, főként a válság kezdete előtt kötött megállapodásoknak köszönhetően.

A 32 klub közül csak hét jelentett nettó nyereséget, míg egy évvel korábban húsz nyereséges klub volt.

A KPMG a 32 legjelentősebb európai futballklubot rangsorolja a vállalati értékük alapján, immár hatodik éve. A közlemény szerint a globális válság felszínre hozta a futballklubok üzleti modelljeiben már meglévő alapvető problémákat is.

Andrea Sartori, a KPMG sporttanácsadási szolgáltatásainak globális vezetője és a jelentés szerzője szerint az európai szövetség (UEFA) pénzügyi szabályozásának (FFP) újratervezésére van szükség “az irányítás felülvizsgálatával, a ligák méretének csökkentésével, a versenynaptárak racionalizálásával, a sportérték és a pénzügyi kiszámíthatóság egyensúlyának megteremtésével, a kisebb nemzeti bajnokságok összevonásával, regionális ligák létrehozásával, nem utolsósorban szigorúbb költségellenőrzési mechanizmusokra összpontosítva”.

Sartori szerint az érdekeltek évek óta az egyéni pozícióikra összpontosítanak, hogy megvédjék saját szervezetük érdekeit, anélkül, hogy figyelembe vennék, hogy az elvárásaik és az ambícióik milyen hatást gyakorolnak az iparág egészére.

Minden félnek fel kell ismernie és el kell fogadnia, hogy a labdarúgás az elmúlt években a fogyasztói szokások fejlődése és a digitalizáció nyomán alapvető átalakuláson ment keresztül, ami az iparág globalizációjához vezetett, és ebből főként a nagy klubok és ligák profitáltak

– szögezte le.

Hangsúlyozta, az európai labdarúgás helyzetének javításához példátlan rugalmasságra, bölcsességre, felelősségre és együttműködésre van szükség minden szinten, minden fél részéről. (mti)