Dupla öröm – Isten éltesse sokáig Karakas Hedviget és Fodor Rajmundot!

Dupla öröm – Isten éltesse sokáig Karakas Hedviget és Fodor Rajmundot!

Kormány Sport

A szőnyegen és a medencében is rengeteg felejthetetlen pillanatot szereztek már a szurkolóknak, de a pályán kívüli munkásságuk is figyelemre méltó. Világ- és Európa-bajnoki bronzérmek a szárazföldön, olimpiai aranyérmek a vízben. Ma ünnepli születésnapját Karakas Hedvig cselgáncsozó és Fodor Rajmund válogatott vízilabdázó.

Hédi kereken három évtizeddel ezelőtt, pontosabban 1990 februárjában ezen a napon született Szolnokon. Szülei nagy hangsúlyt fektettek gyermekkorában is a sportos életmódra, így már három évesen síelt, hat évesen az úszás mellett tette le a voksát, – a tengerpart és a víz azóta is része –  de párhuzamosan kipróbálta a focit, a kézilabdát, és amiről talán mindenkinek eszébe jut: a judót.

10 éves korában kezdett komolyabban foglalkozni ezzel a sportággal, és egy év alatt meg is érett benne a döntés: ez lesz az ő útja. Elvarázsolta az érzés, hogy maga miatt nyer, de maga miatt veszít is. Ekkor talán még senki nem gondolta volna, hogy Magyarország jelenlegi legjobb női cselgáncsozójaként gondolunk ma rá, de a kemény munka beérett ezen a hosszú úton.

Egészen fiatalon komoly sikereket tudhatott magáénak, hiszen néhány versenyidény elteltével, 15 évesen ifjúsági Európa-bajnok lett, majd a következő esztendőben, 2006-ban megvédte címét. A kategóriaváltás nem okozott Hedvignek különösebb problémát, a 2007-es és a 2008-as junior Eb-n is ezüstérmet nyert. A rengeteg utazás, verseny, ippon és érem között repült az idő, és elkezdődött a felnőtt élet, melyet legalább ilyen komolysággal indított.

A 2009-es év óriási mérföldkő volt számára, hiszen részt vett az első felnőtt világbajnokságán Rotterdamban, ahol a dobogó harmadik fokára állt, majd a Tbiliszi Eb-n is ugyanígy tett. Prágában Világkupát nyert.  A következő, bécsi kontinensviadalon több ellenfelén keresztüljutva a bronzéremig menetelt, ami fényesen csillogott a nyakában. Ezek után Tallinnban, Birminghamben és Almatiban is vk-aranyérmet szerzett.

2012-ben egy álom vált valóra a szurkolóknak, és Hedvignek is. Kijutott a londoni olimpiára, ahol az ötödik helyen végzett. Az ezt követő években nem igazán jöttek számára a dobogós helyezések, – leszámítva a 2015-ös Európa Játékokat, ahol ezüstérmes lett – de a világ szinte minden pontján helyt állt, és szép eredményeket ért el. 2017-ben viszont lelassult az élet, de nem állt meg. Karakas egymás után több súlyos sérülést is szenvedett, amiket műtétek követtek. Ember legyen a talpán, aki innen feláll.

A kilencszeres magyar bajnok judós azóta több nemzetközi érmet is nyert, és nem csak a talpán, hanem tokiói olimpiára kvótát érő helyen áll!

Többek között megválasztották a 2009-es év legjobb európai junior cselgáncsozójának, ugyanekkor a legjobb magyar junior sportolónak. 2012-ben Magyar Ezüst Érdemkeresztet kapott, és 2015-ben az év magyar cselgáncsozója lett.

Karakas Hedviget minden sportkedvelő ember a szívébe zárta világraszóló teljesítményének és sokoldalúságának köszönhetően. Isten éltessen sokáig, Hédi!

Az öröm még nem ért véget, Fodor Rajmund kétszeres olimpiai bajnok vízilabdázónk végett.

Rajmi 44 évvel ezelőtt látta meg a napvilágot Szegeden, ami nem csak a halászléről, az Anna fürdőről, a kézilabdáról és a Tisza-menti csárdákról híres, hanem az egykori LEN-kupagyőztes vízilabda csapatáról is.

Mondhatni a medence és a sportág választotta őt, hiszen elsőéves kisiskolásként úszóoktatáson figyelt fel tehetségére akkori mestere. Több sem kellett, heti három vízilabdaedzés következett, majd egyre több alkalom és belefektetett óra, ami az 1991-es világbajnokságon nyert bronzéremmel kifizetett. Rajmund az újesztendőben már junior Európa-bajnok lett.

A következő időket már a felnőtt válogatottban is töltötte, elsőéves csapattagként a sheffieldi Eb-n és az athéni vk-n is a dobogó második fokára állhatott fel. Ez a sikersorozat így folytatódott tovább az elkövetkező években, és az ezredforduló előtt még két Európa-bajnokságot és két világligát nyert. Ám arra a bizonyos „i”-re a pontot a 2000-es években tette fel.

Először Sydney, majd 2004-ben Athén. Emberek milliói ünnepeltek világszerte és itthon is. A magyar férfi-vízilabda válogatott aranyérmes, olimpiai bajnok! Fodor Rajmund nyakában is ott lóg a két arany. Micsoda emlékek.

Többször az év magyar csapatának a tagja, háromszor az év Kiváló Ifjúsági Sportolója, és mindezek mellett kitüntették a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjével és középkeresztjével is.

Fodor Rajmund mára kétgyermekes családapa boldog házasságban, mintasportoló, aki rengeteg ember példaképe.

Isten éltessen sokáig, Rajmi!

Forrás, fotó: MTI/Czagány Balázs, Koszticsák Szilárd, Instagram/Facebook/Karakas Hedvig, Facebook/Fodor Rajmund, fodorrajmund.hu, life.hu, m4sport.hu, MOB/Szalmás Péter, jochapress.hu