EURO-2008: a német-török barátság is győzött a kritikus berlini sajtókommentárok szerint

Nemcsak a német válogatott, hanem a német-török barátság is győzött a bázeli Európa-bajnoki elődöntőben – értékelték a csütörtöki berlini lapok az előző esti mérkőzést, amellyel Németország 12 év óta először ismét biztosította helyét a döntőben.

A dolgok nem egészen úgy alakultak, ahogy reméltük, de végül is sikerült – hangoztatták szinte egybehangzóan az újságok, amelyek ugyanakkor rendkívül kritikusan elemezték a törökök ellen nyújtott teljesítményt. Úgy ítélték meg, hogy a 3-2-es győzelem nem utolsósorban a szerencsének köszönhető. Ha a vasárnapi döntőben a csapatnak hasonlóan sok szerencséje lesz, s mindez még  legalább 200 százalékkal jobb játékkal is párosul, Németország 1996 után ismét Európa-bajnok lesz – fogalmaztak kritikusan a legtekintélyesebb országos napilapok.
   
A Kicker sportmagazin főszerkesztője, Rainer Holzschuh szerint jó hír az, hogy Németország bejutott a döntőbe. Rossz hír viszont, hogy csapnivaló játékkal, amelyhez hasonló kevés lesz a bajnoki cím megszerzéséhez. A főszerkesztő szerint a védelem ismét gyengélkedett, a középpályát a németek teljesen átengedték az ellenfélnek, s nyoma nem volt a Portugália ellen nyújtott teljesítménynek. Pedig a vasárnapi győzelemhez legalább a portugálok ellen mutatott formára van szükség, teljesen függetlenül attól, hogy a spanyolok vagy az oroszok lesznek az ellenfelek – vélekedett Holzschuh.
   
Csodálatos minden, Németország ott van a döntőben, a bázeli mérkőzés mégis lehangoló volt – írta Németország legnagyobb példányszámú lapja, a Bild. Az újság szerint, ha a németek a vasárnapi bécsi döntőben ugyanazt csinálják majd, mint a bázeli 90 perc alatt, az egyformán technikás és gyors spanyolok vagy oroszok egyszerűen "szétcincálják" őket. A válogatott ugyanabban a felállásban, s ugyanazzal a stratégiával futott ki a pályára, ami Portugália ellen oly sikeresnek bizonyult, mindennek ellenére az akkori lelkesedésnek, a portugálok ellen nyújtott gyors, határozott és dinamikus játéknak a legparányibb jele sem bukkant fel – fogalmazott a Bild, s úgy vélte: a katasztrofális teljesítménynek vagy a "gyengének" tartott törökökkel szembeni elbizakodottság vagy pedig a túlzott idegesség volt az oka. A kapitány Ballackkal az élen szinte kivétel nélkül mindenki különösebb elgondolás nélkül játszott, a "leggyengébb láncszem" azonban a védelem volt – írta a lap.
   
A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) a törökök elleni kínkeserves győzelem kapcsán "egészen nagy szerencséről" írt. Az újság szerint drámai párharc volt, amely Philipp Lahmnak az utolsó percben szerzett góljával drámai véget ért. A 90 perc alatt azonban teljes mértékben hiányzott az a fizikai fölény, az a dinamika és az a határozottság, valamint szenvedély, amellyel Németország néhány nappal ezelőtt az esélyesebbnek tartott Portugáliát meglepte és elbizonytalanította. Ezzel szemben az igazi eltökéltséget a törökök mutatták, akik gyors támadásokra használták ki a németek összes hibáját. A válogatottnak végül mégis a "török fegyverrel", egy utolsó hajrával, s az utolsó pillanatban szerzett góllal sikerült biztosítani a  győzelmet, s ez a FAZ szerint az egyetlen biztató és reményt keltő jel volt.
   
A berlini Der Tagesspiegel szerint a törökök ellen úgy tűnt, mintha kicserélték volna a Löw-legénységet. A Portugália ellen mutatott formához képest a csapat  idegesnek, fáradtnak és teljesen szétesettnek tűnt, amire az újság nem talált okot. A remélt Európa-bajnoki címhez azonban gyökeres feltámadásra van szükség – értékelte  a lap, amely a többi német újsághoz képest a legnagyobb elismeréssel írt a török válogatott játékáról.
   
A kommentárok szerint egyébként szerda este Bázelben a csapat, Németországban pedig a német-török barátság győzött. Kivétel nélkül ezt emelték ki a lapok annak kapcsán, hogy Berlinben, Hamburgban, Kölnben és az ország több más városában  a német és a németországi török szurkolók békésen, minden különösebb atrocitás nélkül drukkoltak, ünnepeltek és szomorkodtak együtt. A csütörtök reggeli híradások szerint csak Drezdában és Brémában került sor szurkolói "túlkapásokra", amelyek mérlege néhány sérült és őrizetbe vett. Berlinben – ahol a legtöbb török él – a közös szurkolás a legbékésebben zajlott.

MTI