Femke Bol igazolta a papírformát 400 gáton, két jamaikai aranyérem született csütörtökön

A holland Femke Bol esélyeshez méltó nagyszerű versenyzéssel megnyerte a női 400 méter gátat csütörtökön este a budapesti atlétikai világbajnokságon, melyen férfi 400 méteren jamaikai, női kalapácsvetésben pedig kanadai diadal született.

Danielle Williams
A győztes jamaicai Danielle Williams a női 100 méteres gátfutás döntője után a budapesti atlétikai világbajnokságon a Nemzeti Atlétikai Központban. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Jamaikai győzelem 100 méter gáton

Az első két kör alapján úgy tűnt, az amerikai Kendra Harrison van a legjobb formában, az előfutamban 12.24, az elődöntőben pedig 12.33 másodperccel zárt, ám a fináléban meg kellett elégednie a bronzéremmel. A rajt után a bahamai Devynne Charlton jött el a legjobban és 50 méterig egyértelműen vezetett, ezt követően viszont visszaesett, míg mögüle Harrison, a 2019-es vb-n is aranyérmes jamaicai Danielle Williams, valamint az olimpiai bajnok Puerto Ricó-i Jasmine Camacho-Quinn is együtt elment mellette. Az utolsó gátról szinte egyszerre jöttek le, s a célba Williams dobta magát a legjobban (12.43 mp), megelőzve Camacho-Quinnt (12.44) és Harrisont (12.46).

A nap legegyértelműbbnek tűnő, mégis talán leginkább várt döntője volt a 400 gátasoké, különösen azok után, hogy Femke Bol a nyitónapon jó helyzetből, utolsó emberként elveszítette a holland csapattal a 4×400 méteres vegyes váltó aranyérmét, sőt, miután néhány méterrel a cél előtt elesett, a botot is elejtette, így stafétája a dobogóra sem állhatott fel.

A 23 éves futó az utóbbi években egyértelműen a 400 gát második számú atlétája volt a világon a világcsúcstartó, olimpiai és világbajnoki címvédő amerikai Sydney McLaughlin-Levrone mögött, aki nem jött el Budapestre, igaz, nem is gáton, hanem síkon szeretett volna indulni, így egyértelműen már a vb előtt Bol számított esélyesnek.

Ugyanakkor kérdéses volt, hogy a váltós „balesetet” mennyire emésztette meg. Az előfutamban és az elődöntőben úgy tűnt, sikeresen túltette magát rajta és ezt a fináléban is bizonyította. Nem kezdett nagy tempóban, gyakorlatilag 280 méteren át együtt futott legnagyobb riválisaival, majd tempót váltott és végül 51.70 másodperces idővel, a második amerikai Shamier Little-t (52.80 mp) több mint egy másodperccel megelőzve győzött.

Femke Bol
A győztes holland Femke Bol (b3), a második helyezett amerikai Shamier Little (j), a harmadik helyezett jamaicai Rushell Clayton (b), valamint a bahreini Kemi Adekoya a női 400 méteres gátfutás döntőjében. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

A női 400 gáttól eltérően a férfi 400 méter fináléja nyíltnak tűnt, miután az olimpiai bajnok bahamai Steven Gardiner az elődöntőben megsérült

Az előző körben a jamaikai Antonio Watson volt a leggyorsabb 44.13 másodperccel, a második legjobb időt pedig a brit Matthew Hudson-Smith produkálta, aki 44.26 mp-re javította az Európa-rekordot, melyet 44.33-mal a keletnémet Thomas Schönlebe tartott 1987 óta.

A rajt után egyértelműen a brit kezdett a legbátrabban és 300-nál a célegyenesbe fordulva nagy fölénnyel vezetett, Watson azonban lépésről lépésre közelített hozzá, ahogy az amerikai Vernon Norwood és Quincy Hall is. Hudson-Smith-nek az utolsó méterekre teljesen elfogyott az ereje és a jamaicai elment mellette, de a két amerikai a célig nem tudta utolérni. Watson 44.22 mp-cel szerezte meg az aranyérmet, kilenc századdal megelőzve Hudson-Smith-t és 15-tel Hallt.

Antonio Watson
A győztes jamaicai Antonio Watson a férfi 400 méteres síkfutás döntője után a budapesti atlétikai világbajnokságon a Nemzeti Atlétikai Központban. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Tentoglu drámai csatában nyert férfi távolban

Az gyakorlatilag az első sorozat után egyértelműnek tűnt, hogy az aranyért a selejtezőből 8,54 méterrel, a világ idei legjobbjával továbbjutott jamaicai és a tokiói játékok győztese fog csatázni. Előbb ugyanis Miltiádisz Tentoglu 8,50-ig repült, majd Wayne Pinnock 8,40-ig.

A következő körben aztán a jamaicai átvette a vezetést, miután ő is 8,50 métert produkált és a második legjobbja „erősebb volt” a görögénél, aki belépett ebben a körben. Közben a szintén jamaikai Carey McLeod 8,27-tel felugrott a harmadik helyre, tíz centivel megelőzve másik honfitársát, Tajay Gayle-t.

A következő sorozatban Pinnock rontott, Tentoglu pedig 8,39-et produkált, azaz a második kísérletek tekintetében egy centire közelítette meg riválisát. Ez a kör ugyanakkor McLeod miatt lett emlékezetes, miután elmérte rohamát, szinte átlépett a deszkán, amit csak a sarka érintett, az viszont csúnyán megcsúszott és kifordult a bokája, ő pedig a levegőbe emelkedve elvesztette egyensúlyát és kis híján fejjel előre esett a homokba. Ezt követően elterült a homokban, majd felpattant, a folytatásra azonban már nem volt százszázalékos állapotban.

Az élen az utolsó sorozatig semmi sem változott, Tentoglu viszont még tartogatott meglepetést. A körülmények ideálisak voltak, minden adva volt a drámai végkifejletthez, ugyanis a görög és a jamaicai kísérleténél nem folyt más versenyszám a stadionban, a több mint 30 ezres tömeg így egy emberként adta tapssal a ritmust mindkettejüknek.

Tentoglu
A későbbi győztes görög Miltiadisz Tentoglu a férfi távolugrás döntőjében. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

A görög klasszis pedig bizonyította kivételes versenyzői képességeit és tökéletes lécfogás után hatalmasat ugrott, a nézők pedig óriási ovációba törtek ki, majd egy perccel később ismét, amikor megjelent a 8,52-es eredmény a kijelzőn. Ezek után következett Pinnock, aki ugyanazt a biztatást megkapta a rajongóktól, és ő is nagyszerű ugrást mutatott be, ám egyértelműnek tűnt, hogy kicsit rövidebb lett vetélytársáénál, amit aztán a kivetítőn megjelent 8,38-as eredmény meg is erősített.

A bronzéremhez 8,27 méter kellett, amit az ezt hatodikra produkáló Gayle szerzett meg, mivel jobb volt a második legnagyobb ugrása McLeodénál.

A női kalapácsvetés fináléja az első sorozatban eldőlt, melyben a kanadai Camryn Rogers 77,22 méterig dobta a szert, aminél a folytatásban senki sem tudott nagyobbat. Rogers tavaly ezüstéremmel zárta a eugene-i vb-t, melyen az amerikai Brooke Andersentől kapott ki, aki viszont ezúttal a döntőbe sem jutott be, ahogy a háromszoros olimpiai bajnok, világcsúcstartó lengyel Anita Wlodarczyk is elvérzett a selejtezőben.