Hajdu Jonatán

Négy ifjúsági világbajnoki címet gyűjtött be Hajdu Jonatán, az U23-as címek azonban talán végleg kimaradnak a pályafutásból. Az idén legalábbis biztosan, hiszen a Dunaferr 20 éves kenusa a riói olimpiára készül. Mint minden versenyzőhöz, hozzá is legalább a pontszerzés reményét fűzi a szakvezetés, ő pedig érmet szerezne C–1 200 m-en.

reb Már évekkel ezelőtt, honlapunk 2011-es indulásakor is tudható volt, hogy Hajdu Jonatán a kajak-kenu szépreményű tehetségeinek egyike. A kenuzással testvére hatására, nyolcévesen megismerkedő fiú bőven adott munkát kollégáinknak, hiszen rendre remek, híradásra érdemes eredményekkel jelentkezett. Már a 2012-es korosztályos Európa-bajnokságon ezüstérmet szerzett a négyessel, később pedig javarészt egyéniben villogott.

hajdu_jonatan_duol

Hajdu Jonatán már évekkel ezelőtt felhívta magára a figyelmet

„Rendkívül jó az egyensúlyérzéke, ennek köszönhetően kevesebb energiát kell az egyensúlyozásra fordítania a kenuban – idézte a szövetség honlapja 2012-ben akkori edzőjét, Hubik Andrást. – A jó állóképessége is korán megmutatkozott, terhelhető és mivel elég izgága, két napnál többet nem is bír ki kenuzás nélkül. Nagyon szeret evezni, és ami érdekli, azt kiemelkedően meg is csinálja, ugyanakkor rendkívül makacs és olykor irányíthatatlan, megy a saját elképzelései, a saját feje után. Hogy mitől ennyivel jobb a korosztályánál? A tehetsége mellett sokat számít, hogy felnőttek között edz, korábbi ifjúsági világbajnokokkal.”

Bár 14 éves koráig atletizált, sőt még a futballba is belekóstolt, nem volt kétség, a vízen, a kenuban a helye. Például Szegeden, ahol 2012 szeptemberében nem először halmozta az érmeket: négy elsőséget gyűjtött be az Olimpiai Reménységek Versenyén.

A következő nyáron már megmutatta, mire és milyen távon lehet képes: szoros csatában, egyetlen századmásodperccel nyert az ifjúságiak között az Eb-n C–1 200 méteren. Teljesítménye még Hüttner Csaba utánpótlás-vezetőedzőt is kivételes cselekedetre ragadtatta.

Forrás: mkksz.hu

Khaut Kristóffal közösen is nyert vb-aranyat  •  Forrás: mkksz.hu

„Mindenki odatette magát Poznanban, és ilyenkor persze hálátlan dolog bárkit kiemelni. Ezúttal mégis megteszem, mert Hajdu Jonatán C-1 200 méteren lett Európa-bajnok, ebben a számban pedig korábban még nem nyertünk. Nagyon gyors volt, és erős mezőnyben tudott nyerni.”

Bár a kellő magabiztosság, az alázat sem hiányzik belőle, ezt a korosztályos vb előtt adott nyilatkozata is alátámasztja.

„Kanadában is nyerni szeretnék, mindent megteszek érte – rögzítette Hajdu. – Tudom, hogy a sportág egyik nagy tehetségének tartanak, de szerintem még sok mindent le kell tennem az asztalra ahhoz, hogy valóban rászolgáljak. A lényeg, hogy sokkal komolyabban veszem a kenuzást, mint korábban, a sikerek mutatják, hogy sok mindent elérhetek még.”

A fejben is stabil versenyző rendre magasra tette magának a lécet, de azért is megcselekedett mindent, hogy átugorja.

Éremleltár
2012 ifjúsági Európa-bajnokság ezüst (C–4 1000 m)
2013 ifjúsági Európa-bajnokság arany (C–1 200 m)
2013 ifjúsági világbajnokság arany (C–1 200 m és C–2 1000 m)
2014 ifjúsági világbajnokság arany (C–1 200 m és C–1 1000 m), ezüst (C–2 1000 m)
2014 felnőtt-világbajnokság bronz (C–1 4×200 m)

„Érzem a nyomást, hogy tehetségesnek tartanak, és hogy nem kellene csalódást okoznom. Az idei eredmények ellenére azt mondom, bár kezdik megjegyezni a nevem, de még nem ez volt az áttörés. Még sokat kell letennem ahhoz, hogy nagy kenus legyek. De a célom, az olimpiai szereplés és a dobogós helyezés mindig motivál.”

Ahogyan a legjobb egyéni fiú sportoló díjával kitüntetett Hajdun a 2014-es év elején tartott Héraklész-gálán is tapasztaltuk, nem szószátyár típus, s a nyilatkozásban még van hova fejlődni. Jelentjük, sikerült, s ma már jóval flottabbul mesél, beszél egy-egy interjúban.

hajdu_jonatan_szalmas_peter02

Az igazai terepe az egyes  •  Fotó: Szalmás Péter/MKKSZ

A vízen pedig sosem volt gondja. A 2014-es szegedi korosztályos vb-n – még mindig az ifjúságiak között – ismét két aranyérmet szerzett, amelyet persze Hüttner Csaba is örömmel nyugtázott. „Jó volt látni például, hogy Hajdu Jonatán végre igazán kihajtotta magát ezer egyesben, nem félt a távtól, odatette magát.”

Amit azért fontos fejleményként kell kezelni a makacs versenyzőnél.

„Az elmúlt télen és nyáron is volt némi kilengés – mondja immár a versenyző. – Akkor is elvégeztem az edzéseket, tudom is, hogy kell, de mégis, valahogy motiválatlanabb vagyok, amikor nincs a közelben verseny. Nehéz is megfogalmazni. Az a lényeg, hogy bár tudom, nemcsak a viadalt megelőző két hónap a lényeges, mégsem adok bele mindent. Azt hiszem, noszogatni kell: tudom, mi a dolgom, de nem árt, ha néha rám szólnak.”

Hajdu nemcsak az utánpótlás-, hanem a felnőttmezőnyből is kiemelkedett, így 2015-től már elsősorban a legjobbak világversenyeire készült, s a szakemberek is az A keretben számítottak rá. Kétszáz méteren. Sokáig hangoztatta: nem akar választani a 200 és az 1000 m között, de mert a riói olimpián és az ahhoz vezető úton a rövidebb távon kapott szerepet, a hosszabb távot parkolópályára tette.

A kvótát megszerezte, s 2015 őszén részt is vett a riói tesztversenyen, ám vegyes érzelmekkel gondolhat vissza rá, hiszen vélhetően ott fertőződött meg Hepatitis A-val. A betegség heteket vett el a felkészülésből, ám Hajdu nem is kenődött el miatta.

hajdu_jonatan_uea„Nagyon hosszú évem volt, már februártól vízen voltam, sokszor kellett csúcsformában lennem, szóval, amikor kiderült a baj, nem is bántam annyira. Azt éreztem, hogy sebaj, legalább motiváltabb leszek, és most is ez a gondolat uralkodik bennem. Az viszont nehéz, hogy nagyon átalakult a napi programom. Nem keltem fel nyolckor, mert minek, úgysem mehettem sehova. Aludtam tíz-tizenegyig, ezután viszont nem lesz könnyű visszaszokni az edzésmunkába.”

Miután a hazai válogatót is megnyerte, véglegessé vált: ő képviseli a magyar színeket a játékokon.

„Egyáltalán nem vagyok izgulós, sosem azt nézem, ki verhet meg. Beállok a rajtgépbe, és megyek, amennyire csak tudok. Legfeljebb reálisan gondolkozom, hogy mire lehetek képes. Rióban például szeretnék döntőbe jutni, és az első kilenc hely valamelyikén végezni, és akár a negyedik-hetedik helyezés is elérhető. A legjobbakat kívánom magunknak.”

Azóta már arról is beszélt: az érem a cél.

A legfontosabb írások a honlapunkon Hajdu Jonatánról, az elmúlt évekből:

Van utánpótlás – utanpotlassport.hu, 2012. augusztus 6.
Szegedi aranyhalmozók – utanpotlassport.hu, 2012. szeptember 17.
Taroltak az ifjúságiak – utanpotlassport.hu, 2013. június 30.
Eb-elégedettség – utanpotlassport.hu, 2013. július 2.
Kanadában is arany a cél – utanpotlassport.hu, 2013. július 12.
Beteljesült álom – utanpotlassport.hu, 2013. szeptember 26.
Kétszer két arany (video) – utanpotlassport.hu, 2014. március 7.
Megy a hajó: három arany Szegeden – utanpotlassport.hu, 2014. július 19.
Néha rá kell szólni – utanpotlassport.hu, 2014. november 8.
Koló nyomában – utanpotlassport.hu, 2015. január 14.
Kvótáért lapátol – utanpotlassport.hu, 2015. április 14.
Hepatitis – Rióból? – utanpotlassport.hu, 2015. november 26.
A legjobbakat! – utanpotlassport.hu, 2016. június 14.

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS