Magyar Röplabda Szövetség: Látványos előrelépés

image

A Magyar Röplabda Szövetség 2010 nyarán megválasztott új elnöksége, komoly célokat tűzött ki maga elé, a legfontosabb feladatának azt tekinti, hogy ez a nagy múltú sportág végre a megfelelő helyre kerüljön a magyar sportéletben. 2010 novemberében sajnálattal szembesült azzal a ténnyel, hogy a világ második legnépszerűbb labdajátéka, a Magyarországon kiemelkedő eredményekkel és hagyományokkal rendelkező, Európa- és világválogatottakat felsorakoztató röplabda nem került be a látványsportágak közé.

A válogatott sportolói legalább olyan sikeresek, mint a labdarúgó vagy a kosárlabda válogatottak, igazolt sportolóinak száma meghaladja a jégkorong és vízilabda sportágakét, bajnokságuk hasonló paraméterekkel bír, mint a kézilabdáé. Versenytársaik hatalmas előnyt kaptak azzal, hogy részesültek a TAO 70%-os sporttámogatási kedvezmény adta lehetőségből. A www.sportfinanszirozas.hu oldal információi szerint a kézilabda 1,5, a jégkorong 2,2, a kosárlabda 4,5, a labdarúgás 8, míg a vízilabda 9 milliárd forintnyi pályázati igényt adhatott le. Ezt a helyzeti előnyt egyetlen versenytárssal szemben sem tudja leküzdeni a sportág. A Magyar Röplabda Szövetség kész a szakmai koncepciójával, mely rövid, közép és hosszú távú célokat kitűzve maga elé a sportág tömegesítésére alapozva újra nemzetközileg is sikeres sportág lehet, abban az esetben, ha megtalálja a finanszírozás forrását, amelynek egyetlen reális esélye, ha a TAO törvény hatálya alá helyezve a 2. körben bekerül a látványsportok közé. Tóth Tamás a Magyar Röplabda Szövetség elnöke a kész szakmai koncepcióról és a megvalósítandó feladatokról beszélt.

Miről szól ez a nagyszabású projekt és miért most?

Elkészítettünk egy anyagot, melynek célja a röplabda beemelése a látványsportok közé.  Fő érveink közül a legfontosabb, hogy nagyon nem szeretnénk, ha a röplabda – mint olyan sportág, ami kimaradt ebből a rendszerből – a következő 4 évben olyan hátrányba kerülne, amit aztán nem tudna behozni többé. Ezért ilyen sürgős és fontos az időtényező most. Összeraktunk egy olyan forgatókönyvet, amely tételesen, részletesen bemutatja elképzeléseinket. Minél hamarabb szeretnénk a döntéshozók elé tárni, hogy már a következő költségvetési év elején beemeljék a röplabdát is a látványsportok közé. 

A szakmai terv kész. Ön szerint mi a legfontosabb teendőjük a következő időszakban?

Úgy gondolom, párhuzamosan kell dolgoznunk. Az első, hogy az elkészített anyagunkat az országos döntéshozó sportdiplomatáknak eljuttassuk, többek között Bánki Eriknek, az Országgyűlés sportbizottsága elnökének, Borkai Zsoltnak, a MOB elnökének, valamint Schmidt Pál köztársasági elnök úrnak.  Nagy örömünkre már nagyon sokan felsorakoztak kezdeményezésünk mellé, úgymint Jizhong Wei az FIVB elnöke, André Meyer a CEV elnöke, Karl HANZL a MEVZA elnöke, környező országok szövetségi elnökei, azon városok és kerületek polgármesterei, ahol kiemelt szerepet tölt be a település életében a röplabda, országosan is ismert és népszerű közéleti személyiségek, a magyar röplabdázás emblematikus egyéniségei. Körülbelül 14-15 támogató nyilatkozatról van szó, amelyeket már elküldtük.

Mit gondol, ezek a támogatói nyilatkozatok elegendőek lesznek?

Természetesen nem. Mint mondtam párhuzamosan, több oldalról közelítjük meg a projektet és megragadunk minden lehetőséget a siker érdekében. Túl vagyunk számos, igen fontos megbeszélésen, többek között Czene Attila sportért felelős államtitkár úrral és helyettesével Szekeres Pál úrral, akik maximális támogatásukról tettek tanúbizonyságot. Demcsák Zsuzsával a magyar röplabda háziasszonyával és Szijjártó Péterrel együtt leültünk tárgyalni, ezen túlmenően pedig szándékunkban áll a köztársasági elnök úrral is találkozni. Valamint szeretnénk egy prezentációt tartani a Parlament Sportbizottsága előtt is, amennyiben lehetőséget kapunk rá.

Azért itt távolabbi célok is szerepelnek, igaz?

Igen. Ebben az anyagban szerepel egy elképzelés, egy cselekvési program, amelynek nagyon fontos üzenete is van.  Jövő év elején, január 27-28-án Magyarországra, pontosabban Budapestre hozzuk az Európai Röplabda Szövetség soron következő elnökségi ülését, amire nem volt példa az elmúlt 20 évben és egy hatalmas sportdiplomáciai előrelépés. A célunk, hogy az elkövetkezendő évek nemzetközi röplabdás eseményeinek magyarországi megrendezésére irányuló törekvéseinket elősegítse, illetve ezen a találkozón legyen egy határozott állásfoglalása a magyar sportvezetésnek a röplabdával kapcsolatban, a látványsport tekintetében. Erre kiváló alapot ad az, hogy itt lesz a CEV jelenlegi elnöke, André Meyer úr is, aki egyébként 2012-ben kandidál az FIVB elnöki címére, és az utódja, Aleksander Boricic alelnök úr is.   Két héttel ezelőtt Belgrádban találkoztam Boricic úrral, ahol két lényeges, központi témáról beszélgettünk.  A röplabda látványsportok közé emeléséről, illetve a 2015-ös hazai rendezésű Női Röplabda Európa-bajnokság támogatásáról. Mindkét témához abszolút pozitívan állt és támogatásáról biztosított.

Nézzük az anyagi oldalt, mekkora összegről beszélünk?

Hangsúlyoznom kell, nagyon fontos, hogy mi nem másoktól szeretnénk elvenni forrást. Két dolgot vállalunk, amit a projekt anyagában is feltüntettünk. Egyrészről megneveztük azokat a cégeket, akik a röplabda hosszú távú támogatása mellett teszik le a voksukat, tehát nem csak az adókedvezményes három évben, hanem hosszútávon. Támogató jelöltjeink (STRABAG, SUZUKI, Széchenyi Bank, Signál Biztosító, FINO FOOD KFT stb.) közel 1 Milliárd forintnyi támogatást tudnának azonnal a röplabdasport irányába elindítani, de a feltételük, hogy kerüljön be a sportág a kiemelt sportágak közé. Emellett proaktív kezdeményezésként vállaljuk, hogy az első 3 évben limitált évi 750 millió forint támogatás elnyerésére kérünk lehetőséget. 350 millió forint a Magyar Röplabda Szövetség szervezeti fejlesztését, a képzés és a sportág strukturális fejlesztését valamint az utánpótlás válogatottak menedzselését szolgálná, 400 M Ft kerülne a klubokhoz utánpótlás nevelésre és versenyeztetésre. Tehát nem beszélünk a levegőbe, konkrét felhasználási tervet mellékeltünk. Amennyiben ez nem történik meg a röplabda sportágat továbbra is állami finanszírozásból kell fenntartani vagy sajnos leépül és megszűnik.

Forrás: Csóka István – www.hunvolley.hu