Parádés vb-nyitány

Szenzációs győzelemmel kezdte a junior divízió I/B csoportos jégkorong-világbajnokságot a magyar válogatott: a káposztásmegyeri torna első napján 5-2-re legyőzte az olasz együttest.

STJ Papíron a legnehezebb ellenfelet kapta a magyar juniorválogatott a divízió I/B csoportos világbajnokság nyitányára. Vasárnap délután a káposztásmegyeri Jégcsarnokban az az Olaszország volt az ellenfél, amely tavaly még egy osztállyal feljebb szerepelt. A mieink a múlt esztendőben divízió II/A csoportosok voltak, azaz 2015-ben még két osztálynyi különbség volt a két alakulat között.

Az idei vb-nek ennek megfelelően eltérő célokkal vágtak a felek. A magyar stáb elsősorban biztos bennmaradást vár, bár – mint azt honlapunknak nyilatkozta a miskolciak csatára, Sági Martin –akadnak, akik az aranyérem megszerzését sem tartják elképzelhetetlennek. Az olaszok viszont nem titkolták, visszavágynak a korosztály második vonalába.

Öt gólt ünnepelhetett a magyar csapat és a lelkes közönség Fotó: MJSZ, Mudra László

Öt gólt ünnepelhetett a magyar csapat és a lelkes közönség  •  Fotó: MJSZ, Mudra László

Ehhez képest mindössze 40 másodperc telt el, s máris méretes pofont kaptak. Kiss Roland előkészítése után éppen Sági avatta fel Hannes Treibenreif kapust. A folytatásban az Egyesült Államokból hazatért Stipsicz Bence veszélyeztetett, majd jött az első kiállítása: a 9. percben Alex Gasser volt kénytelen a büntetőpadra ülni. A fórban a jobbról középre tett pakk elsuhant az ígéretes helyzetben lévő Révész Marcell előtt, aztán pedig Kiss Zsombor lőtt, ám a rövid saroknál Treibenreif védett. Noha az olaszok lassan magukhoz tértek a kezdeti sokkból, a házigazdák ellenőrzésük alatt tartották a meccset. Sági ugrott meg a jobb oldalon, benn Vértes Nátán várta a korongot, csak épp pontatlan volt a passz. Aztán a fehérváriak támadója korcsolyázott el a kapu mögött, visszapasszolt Kiss Patriknak, aki fonákkal nem tudta kapura húzni a pakkot. A harmad utolsó percében Bukor Rajmund szedett össze egy kisbüntetést, de az eredmény nem változott (1-0).

A második felvonás álomhokit hozott. Igaz, kicsit nehezen indult. Az olaszok ugyanis elszámolták magukat, túl sokan voltak a jégen, emiatt kétperces kiállítást kaptak. A büntetést letöltő Gasser bevágta a büntetőpad ajtaját, mire egy plexidarab a jégre hullott; rövid kényszerpihenő után folytatódhatott a játék. Ha sejtik az olaszok, mi vár rájuk, alighanem úgy csapják be az ajtót, hogy a mennyezet is leszakadjon…

A 25. percben, buli után, Kreisz Brúnóhoz került a korong, ő csinált egy lövőcselt, amire Treibenreif elmozdult, a MAC hokisa pedig ezt kihasználva a hálóba lőtt. A 27. percben a magyar harmadban volt a buli, s a korong Kiss Zsomborhoz került. A HC Davos légiósa elsüvített a jobb szélen, prímán passzolt középre, az érkező Nagy Ákos pedig kapásból a kapuba bombázott. S még nem volt vége! A 30. percben Kiss Patrik robogott el a szélen, majd lőtt, a korong kijött Treibenreifről, az élelmes Molnár Dávid pedig a hálóba segítette. Ez már sok volt Kostner kapitánynak, időt kért. Úgy tűnt, nem volt hiábavaló a rögtönzött fejmosás, mert 1 perc 13 másodperccel később szépítettek a kék mezben pompázó olaszok. Gasser tette keresztbe a korongot, az egyébként nagyszerűen védő Kovács Dávid elvetődött, de menteni nem tudott, s noha elmozdult a kapu, Alex de Lorenzo Meo találatát – amúgy jogosan – gólnak minősítette a norvég játékvezető. Még mielőtt Itália fiai vérszemet kaphattak volna, jött a magyar válasz; ez alkalommal emberelőnyben. Sági lövése után Kiss Zsombortól átkerült a pakk jobbra, és az őrizetlenül felejtett Kiss Roland nem hibázott. Az olaszok még ekkor sem törtek meg, sőt kis híján emberhátrányban szépítettek. Samuel Moroder a szólója végén kötényt akart adni Kovács kapusnak, ő azonban időben összezárta a lábát, és a pakk elakadt a korcsolyájában. A hajrában 12 másodpercig kettős fórban hokizhattunk, ám sem a dupla, sem a szimpla előnyt nem sikerült gólra váltani. A második szünetben 5-1-es magyar vezetés virított az eredményjelzőn.

Az utolsó játékrészt Markus Trenkwalder ágyúzása vezette fel. Az olaszok újabb, elkeseredett rohamot indítottak azért, hogy visszatérhessenek a meccsbe. Nem adtak kíméletet, Molnárt és Kiss Zsombort is kőkeményen leütközték, de csupán egyetlen gólnyit tudtak faragni a hátrányukból. Az 50. percben Andreas Vinatzer elé pattant a korong, a HC Gherdeina csatára belekaszált a pakkba, és a magyar kapus már csak a gólvonal mögül tudta visszahúzni. A folytatásra egy magyar, illetve olasz kiállítás maradt. Szerencsére, a győzelem nem forgott veszélybe. A vége 5-2 lett, éppúgy mint novemberben az asiagói felkészülési tornán, csak éppen most a magyarok nyertek. Magyarország 2008 óta először szerzett 3 pontot U20-as divízió I-es vb-meccsen. A magyar kapuban Kovácsnak 28, a túloldalon Treibenreifnek 38 védése volt. A mieinktől Kiss Zsombor, olasz részről Davide dal Sasso lett a meccs legjobbja.

Folytatás hétfőn 16.30-tól Nagy-Britannia ellen. A belépés valamennyi találkozóra ingyenes.