Segítenek a szabályok

Erős mezőnyben remekül helyt álltak a magyar U13-as fiú vízilabdacsapatok a lignanói Habawaba-tornán. Bánhidy András, a bronzérmes FTC edzője szerint a viadal egyedi szabályai rendkívül élvezetessé tették a pólót, és a gyerekek fejlődését is jól szolgálták.

Pusztai Viola Bronzérmet nyert az FTC fiú U13-as vízilabdacsapata a lignanói Habawaba-tornán, míg a Szeged hatodik, az Ybl Budapest együttese a nyolcadik helyet szerezte meg a tizenhat csapatos viadalon – számolt be honlapunk két nappal ezelőtt az eredményről, s miután a csapatok szerda este hazaértek, telefonon értük utol a Bánhidy Andrást, a zöld-fehérek edzőjét.

− Minden szempontból elégedett vagyok a tornával. Le a kalappal a rendezés előtt, remek körülményeket biztosított. A házigazdák mindennek megadták a módját, úgy éreztük, mintha világversenyen lettünk volna. Szakmailag rendkívül hasznosnak ítélem meg a részvételt, hiszen a játékosok meccshelyzetben tanulhatnak a legtöbbet, abból pedig három nap alatt kilencet is játszottunk. Ráadásul az együtt töltött idő formálta a csapategységet is.

Az FTC U13-as csapata bronzérmet nyert a Habawaba-tornán Forrás: FTC

Az FTC U13-as csapata bronzérmet nyert a Habawaba-tornán  •  Forrás: FTC

A vízilabdában élen járó európai országok mindegyike képviseltette magát Lignanóban, a házigazda olaszok mindjárt nyolc csapattal, amelyek közül a korosztályos bajnokságban vezető Salerno a második helyen végzett.

− Nagy meccset játszottunk az olaszokkal, de mindig van egy-egy holtpont a hosszabb tornákon, nekünk pont azon a találkozón jött el, így 6-4-re kikaptunk. A végső győztes Barcelonával egészen a negyedik negyedig fej-fej mellett haladtunk, de a hajrában elkövettünk két mezőnyhibát, és azokat az ellenfél kihasználta. Így az utolsó három percben kaptunk három gólt, amivel el is dőlt a meccs. Egyébként három negyed után még 3-3-ra álltunk, tehát remekül működött a védekezés, és a lefújás után az edzőktől, a bíróktól és a zsűriasztaltól is azt a visszajelzést kaptuk, hogy tizenkét évesekhez képest igen színvonalas mérkőzést játszottunk.

Bánhidy elmondta, remek erőfelmérőnek bizonyult a torna: képet kaptak arról, hol tart a magyar U13-as bajnokságban jelenleg negyedik helyezett FTC más országok hasonló korú együtteseihez képest. Érdekesség, hogy a szerbek és a horvátok szemmel láthatóan gyengébbek ebben a korban, míg néhány évvel később igencsak erőssé válnak.

A zöld-fehéreknek egyébként lökést adott, hogy második csoportmeccsükön 8-6-ra legyőzték a montenegrói Cattaro együttesét. De a meccs Péter Bódog Imrének – a többszörös válogatott Péter Imre fiának − nemcsak amiatt marad emlékezetes. Játék közben a lelátóról a montenegrói szurkolók zászlót ejtettek a medencetérbe, az FTC játékosa észrevette, és visszaadta nekik. Ez a jelenetet annyira tetszett a szervezőknek, hogy a magyar legényt Fair Play-díjban részesítették.

Amellett sem mehetünk el, és nem is érdemes, hogy a csapatok a tornán egyedi szabályok szerint játszottak. A pálya 25 helyett 20 méteres volt, a mérkőzések futóóra mellett négyszer hét percig tartottak, nem lehetett zónát védekezni, a center csupán öt másodpercig maradhatott középen, és a kiállított játékost azonnal válthatta a társa.

− Szakmailag nekem nagyon tetszett ez a játék, és ebben korban rendkívül hasznosnak tartom. Ami nagyon új volt a gyerekeknek, az a centerjáték. Miután a centernek öt másodperc után ki kellett úszni középről, valaki másnak be kellett mennie, így azoknak a játékosok is többet támadtak test-test elleni játékban, illetve többet védekeztek, akik korábban még sosem szerepeltek azon a poszton. Ez élvezetessé, sokszínűvé és változatossá tette a játékot, és kiszűrte azt, amikor a tizenkét évesen fizikailag fejlettebb pólós elfoglalja a centerpozíciót, könnyedén lerázza magáról a védőt, ezért folyamatosan neki játsszák be a társak a labdát. Az pedig, hogy nincs kiállítás, arra készteti a gyerekeket, hogy gyors döntéseket hozzanak, gyorsabban passzoljanak és helyezkedjenek. Nem állítom, hogy mindez a felnőttmezőnyben is működne, de ebben a korosztályban rengeteget tanulhatnak belőle a gyerekek, hogy később minél jobb vízilabdázók legyenek.

A dicséret természetesen nemcsak a bronzérmesnek jár, hiszen a Szeged és az Ybl Budapest is erős mezőnyben került a legjobb nyolc közé, s minden bizonnyal életre szóló sportélménnyel gazdagodtak a fiataljai.

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS