A koreai-norvég Kim második aranya

A lillehammeri ifjúsági téli olimpia hatodik versenynapján a magyaroknak „elszállt” az alpesi sí és a sífutás is. Most már minden figyelmünk az estére összpontosul, amikor Vértes Nátán a legjobb nyolcban igyekszik a lehető legtöbbet kihozni a jégkorong egyéni versenyszámból, a Skills Challenge-ből. (A versenyek kb. 22 órakor lesz vége, érdemes akkor is ránk kattintani.) A sífutásban a szabadstílusú verseny zajlott. A fiúk mezőnyében a koreai-norvég Magnus Kim győzött, ezúttal is norvég-norvég ellenfelet előzve meg.

Munkatársainktól Arany, ezüst, arany – ez a dél-koreai színekben versenyző, de norvég származású Magnus Kim lillehammeri mérlege. Mint már korábban megírtuk, az édesapja norvég, az édesanyja pedig dél-koreai. Kettős állampolgárként nehéz döntés előtt állt, hogy melyik ország színeiben versenyezzen, végül Dél-Korea mellett döntött, és azóta nem Magnus Bøe, hanem Magnus Kim néven indul. Jelenleg Norvégiában tanul, ott is versenyez, így gyakorlatilag hazai pályán zajlott a diadalmenete. Azt követően, hogy a klasszikus sprintben letaszították a dobogó tetejéről, a sportág utolsó számában, a tíz kilométeres, szabadstílusú versenyben ismét felült a trónra. A nagy riválisának számító, norvég-norvég Thomas Helland Larsen négy másodperccel leszorult a dobogóról, ezúttal a negyedik helyre volt elegendő.

A második helyre azért így is norvég, nevezetesen Vebjørn Hegdal futott be a Birkebeineren Stadionban, míg harmadikként az orosz Igor Fedotov zárt.

Gyallai Máté János 3-as rajtszámmal a 48. helyen végzett. Az ideje 7 perc 10 másodperccel maradt el az aranyérmesétől, amivel csak a chilei riválist tudta maga mögött tartani. A svájci Arnaud Guex nem ért célba, így őt is megelőzte a GYÖTRI versenyzője.

A lányok öt kilométeres távon versenyeztek, az orosz Maja Jakunyina meggyőző fölénnyel győzött. Több mint fél perccel előzte meg a második helyre érkező, kínai Chunxue Chit, aki kereken hat másodperccel ért be a bronzérmes, a finn Rebecca Immonen előtt. Az első két helyezettnek jobban feküdt ez a versenyszám, mint a klasszikus sprint, hiszen akkor az orosz a 21., a kínai pedig a 19. helyen ért célba.

ALPESI SÍ

Az első számú célját már elérte Archam Chiara, hiszen óriás-műlesiklásban a 19. helyen végzett, vagyis sikerült bejutnia a legjobb húszba, ami magyar mércével (meg amúgy is) komoly fegyvertény. Mint ahogy az is, hogy mindhárom alpesi számban minden egyes futamot sikerült befejeznie.

Az első kiesésnek műlesiklásban jött el az ideje: a Rozmaring SE Ausztriában élő versenyzője az első időellenőrző pontig sem jutott el. Előfordul ilyesmi a menők között is. Vele együtt amúgy tizenhatanan búcsúztak az első futamban, köztük a svájci Mélanie Meillard, aki azért nem kispályás: kombinációban ezüst-, míg óriás-műlesiklásban bronzérmet nyert Lillehammerben. Mint ahogy a szintén búcsúzó osztrák Julia Scheib sem az a jött-ment kategória: szuper-óriásműlesiklában állhatott fel a dobogó második fokára.

De hát Svájc és Ausztria nagy „szerencséje”, hogy korosztályonként nem csak egyetlen üdvöskéje van. Az élen így változatlanul ők csatáztak: a kombináció svájci olimpiai bajnoka, Aline Danioth állt az első futam alapján jobban, kilenc  tized volt az előnye a szuper-óriásműlesiklában aranyérmes, osztrák Nadine Fest előtt.

A svájci Aline Danioth is már kétszeres aranyérmes

A svájci Aline Danioth is már kétszeres aranyérmes

A svájci a második futamot is a leggyorsabban teljesítette, s mivel Fest az előbbre lépésért való kockáztatott, és rengeteget rontott, a svájci 1.59 másodperces, tetemes előnnyel nyerte meg második olimpiai bajnoki címét. Az osztrák lánynak sokba kerül a rontás, a dobogóról is lecsúszott, negyedik lett.

Danioth pedig elégtételt vehetett. Az óriás-műlesiklás után ugyanis – bár pár pillanatig együtt örült a honfitársaival barátnője, Meillard sikerének – nem sokkal később megtörten zokogott, hogy „csak” a harmadik helyen végzett (pedig már a harmadik érme volt az olimpián). Az arany most (ismét) összejött, és úgy állhatott fel már négyszer a dobogóra, hogy szombaton vegyescsapatban is igen jó az esélye.

Az ezüst hiányzik még a gyűjteményéből. Azzal amúgy nem biztos, hogy elégedett lenne.

Előzmények

Ünnepélyes megnyitó, február 12.
1. versenynap, február 13.
2. versenynap, február 14.
Az első lillehammeri érmesünk
3. versenynap, február 15.
4. versenynap, február 16.
Jászapáti Petra, az ezüstlány
5. versenynap, február 17.

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS