Szeghalomtól Floridáig

A 16 éves Furák Csenge nyerte el a teniszszövetség Körmöczy Zsuzsáról elnevezett vándordíját. A tavalyi sikerek alapján érdemelte ki az elismerést, az MTK Budapest sportolója mégis többre vágyik, mint amit eddig elért: az idén már junior Grand Slam-versenyen lépne pályára.

reb Ha valaki azt hinné, hogy csak azért, mert éjjel háromkor tér haza a fiatal sportoló, elmarad az edzés, téved. Furák Csenge a héten Dániában szerepelt négyes kategóriájú juniortornán. Bár éjszaka ért Budapestre, másnap, pontosabban aznap délelőtt tizenegykor már gyakorolt, majd délután is.

furak_csenge02_huntennis

Furák Csenge  •  Fotó: huntennis

„Nemrég Tunéziában töltöttem két hetet, akkor a két verseny között kifordult a bokám – vázolja fel a helyzetét a versenyző. – Kicsit túl van terhelve, fáj mindkettő. Igyekeztem nem tudomást venni róla Dániában, de persze nem tudtam ugyanúgy futni. Ugyanakkor egyáltalán nem baj, hogy játszottam. Bár egyesben és párosban sem nyertem meccset, a küzdelemből is tanulhattam.”

Az említett dániai viadal miatt a 16 éves teniszező kihagyta az előző hét végén rendezett teniszbált, amelyen így édesanyja vette át a Körmöczy Zsuzsáról elnevezett díjat, amelyet minden esztendőben a legeredményesebb, 16. életévében járó teniszező kap meg. Örült az elismerésnek, de dacára annak, hogy tavaly egyéniben és párosban is bajnok lett, illetve győzött a szabadtéri és a fedett pályás korosztályos kontinensbajnokságon is, nem érzi úgy, hogy igazán jó évet zárt 2015-ben.

„Sikerülhetett volna jobban is, annak ellenére, hogy például bekerültem a legjobb háromszázba a junior-világranglistán, és nagyjából meg is tartottam a helyezést. Korábban Szegeden laktam, és Sárkány Zoltánnal dolgoztam, de szeptember óta Babos Csaba az edzőm. Úgy érzem, sokat fejlődtem, elsősorban mentálisan, továbbá taktikában és technikailag.”

Az edzőváltással „lakhelycsere” járt. Kezdjük az elején: a Furák család Szeghalmon él, a bátyja és a szülők hatására ott kezdett teniszezni. Edzője kezdetben Bondár Marianna és Imre volt, akiknek a lánya, a 18 éves Bondár Anna tavaly szintén Eb-t nyert, nemrég pedig a Fed-kupában is szerepelt a felnőttek között.

furak_csenge_huntennis

•  Fotó: huntennis.hu

Szeghalomról Szegedre vezetett az út, ahol a testvérével lakott, és a családtagok igyekeztek minél többször meglátogatni. Budapesten már egyedül él, ám a képlet hasonló: a szülők érkeznek, amikor csak lehet.

„Eléggé rögös út vezetett idáig, amely még most sem teljesen sima. Nem tudom, hány család tenné meg a gyerekéért, amit értem a szüleim és a többiek. Mégsem érzek nyomást, hogy értük kellene játszanom. A céljaim elérése érdekében szeretnék előbbre lépni.”

Ha a gyógytornával és rehabilitációval erősített boka rendbe jön, van rá esélye. Babos Csaba gyakran utazik vele a tornákra, a tréner jelenléte pedig sokat számít. A lány célja, hogy idén pályára léphessen valamelyik junior Grand Slam-versenyen, és a top száz környékére, akár a legjobb hatvanba kerüljön a korosztályos világranglistán. Elmondása szerint két éve az hozott áttörést, hogy eljutott a Nike Junior-döntőre, Floridába, így aztán az Egyesült Államokba bármikor szívesen visszatér.

Akár a US Openre?

Körmöczy Zsuzsa (1924-2006)
A díj apropóján elevenítsük fel a legsikeresebb magyar női teniszező érdemeit. Körmöczy Zsuzsa összesen tizenkilencszer nyert magyar bajnokságot, hatszor egyéniben, tizenháromszor párosban és vegyes párosban. Ötszörös főiskolai világbajnok. Legnagyobb eredménye az, hogy 1958-ban egyéniben győzött a Roland Garroson, Wimbledonban  elődöntős volt, és ő lett az első ízben kiírt Év sportolója-szavazás női győztese. A világranglistán a második helyig jutott, s egy évtizeden át szerepelt a legjobb tíz között. A versenyzést 1964-ben hagyta abba. Hat évig irányította a női válogatottat, a Vasas szakosztályát pedig majdnem harminc évig, 1985-től 2004-ig vezette.